favorite
favorite
hide
unhide
flag

Posted

print

1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft - $1 (Grangeville)

1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 1 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 2 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 3 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 4 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 5 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 6 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 7 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 8 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 9 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 10 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 11 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 12 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 13 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 14 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 15 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 16 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 17 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 18 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 19 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 20 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 21 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 22 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.75 & $1.00 per ft 23 thumbnail
These T&G cedar boards are rustic grade. One side rough texture and smooth side on the other. It is kiln dried

Expect some loose knots and end splits consider 15% waste.

Call or text JR Troyer at 208-451-606four………

Delivery possibly

Unit pricing 1x6 at .75 per ft.(unit pricing only)

1x6 takes 2.40 linear ft to equal a sq ft. =Which costs approx. 1.80 per sq. ft….

—————————————————————————————————————————————
Info on 1x8 shiplap cedar siding

Smooth on one side with ship lap pattern on the back………

This is probably the best quality of cottage , cabin or rustic grade you will find on the market……

This supplier I get it from is not as selective in downgrading of the top grades as other competition mills are.

1x8. $1.00 per linear ft. (unit quantity only)

1x8 takes 1.8 linear ft to equal a sq ft. which costs approx. 1.80 per square foot add 15% for waste

Lumber, building material, paneling, tongue,groove,pine, cedar, fir

post id: 7752644958

posted:

updated:

best of [?]

loading
reading
writing
saving
searching