favorite
favorite
hide
unhide
flag

Posted

print

1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.65 & $.85 per ft - $1 (Grangeville)

1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.65 & $.85 per ft 1 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.65 & $.85 per ft 2 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.65 & $.85 per ft 3 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.65 & $.85 per ft 4 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.65 & $.85 per ft 5 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.65 & $.85 per ft 6 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.65 & $.85 per ft 7 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.65 & $.85 per ft 8 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.65 & $.85 per ft 9 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.65 & $.85 per ft 10 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.65 & $.85 per ft 11 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.65 & $.85 per ft 12 thumbnail1x6” & 1x8” Cedar T&G Ship-lap $.65 & $.85 per ft 13 thumbnail
These T&G cedar boards are rustic grade. One side rough texture and smooth side on the other. It is kiln dried

Expect some loose knots and end splits consider 15% waste.

Call or text JR Troyer at 208-451-606four………

Delivery possibly

Unit pricing 1x6 at .65 per ft.(unit pricing only)

1x6 takes 2.40 linear ft to equal a sq ft. =Which costs approx. 1.55 per sq. ft….

Units are 144 pc each

6’ = 360 sq ft = $561.00

8’ = 480 sq ft =. $748.00

10’ = 600 sq ft =. $936.00

12’ = 720 sq ft. = $1123.00

14’ = 840. sq ft = 1310.00

16’ = 960 sq ft = $1497.00
—————————————————————————————————————————————
Info on 1x8 shiplap cedar siding

Smooth on one side with ship lap pattern on the back………

This is probably the best quality of cottage , cabin or rustic grade you will find on the market……

This supplier I get it from is not as selective in downgrading of the top grades as other competition mills are.

1x8. $.85 per linear ft. (unit quantity only)

1x8 takes 1.8 linear ft to equal a sq ft. which costs approx. 1.55 per square foot add 15% for waste

Unit pricing 108 pcs per unit

8’ =. 480 sq ft.= $735.00

10’ = 600 sq ft = $918.00

12’ = 720 sq ft = $1100.00

14’ = 840 sq ft = $1285.00

16’ = 960 sq ft = $1468.00

Lumber, building material, paneling, tongue,groove,pine, cedar, fir

post id: 7741940454

posted:

updated:

best of [?]

loading
reading
writing
saving
searching